Miaka i Yui, uczennice szkoły średniej, zostają przeniesione do świata księgi czworga bóstw, gdzie stają po przeciwnych stronach jako kapłanki bóstw Suzaku i Seiryu w dwóch walczących ze sobą księstwach. Obie muszą zebrać siedmiu wojowników aby przywołać bóstwo, które ma spełnić trzy życzenia.
| odcinki | 52 x 25 min - łącznie 1300 min | |
| przypisania | przygoda, romans, komedia, shōjo, inny świat, pojedynki | |
| produkcja | Studio Pierrot, TV Tokyo, Yomiko Advertising, Inc. | |
| ta recenzja | Yuki (2.12.2005) | Ocena: ![]() ![]() ![]() ![]() 8.50 |
| pozostałe | Dark Rael (5.09.2004) | Ocena: ![]() ![]() ![]() ![]() 6.25 |
Głównymi bohaterkami tej historii są piętnastoletnie uczennice Miaka i Yui, które za sprawą tajemniczej książki przenoszą się do innego świata, przypominającego starożytne Chiny. Na miejscu dowiadują się o istnieniu pewnej legendy o dziewczynie, która przybędzie z innego świata, posiądzie niesamowita moc jednego z czterech bóstw i ocali królestwo. Takie wierzenia panują w Kounanie, którego władcy obawiają się właśnie najazdu ze strony sąsiadującego księstwa Kotou.
Miaka zostaje namówiona do objęcia roli kapłanki bóstwa Suzaku, w której lud pokłada nadzieje na zażegnanie konfliktu z księstwem Kotou. Yui, po przeżyciu kilku bardzo niemiłych zdarzeń, trafia natomiast do Kotou, gdzie zostaje nastawiona przeciwko Miace. Była to sprawka podstępnego Nakago, który wmówił jej, że to jej najbliższa przyjaciółka winna jest wszystkich krzywd jakich doznała w tym świecie. Przekonuje także Yui, aby została kapłanką innego z czterech bóstw – Seiryuu. Ma mu to pomóc w jego planie panowania nad światem. Od tej chwili Miaka i nieświadoma prawdziwych faktów Yui, staja się wrogami.
Niestety kapłanki obydwu bóstw nie maja prostego zadania. By przywołać bóstwo musza zebrać siedmiu wojowników oraz odnaleźć magiczny zwój, który będzie im potrzebny przy ceremonii przywołania. Jeśli jednej z nich się to uda, będzie mogła wypowiedzieć trzy życzenia.
Obie wyruszają więc na poszukiwania. Miaka odnajduje kolejnych wojowników. Jednym z nich jest Tamahome, który zakochuje się w kapłance z Kounan, oczywiście z wzajemnością. Niestety nie tylko Miaka jest w nim zakochana, również Yui darzy go podobnym uczuciem, co staje się kolejnym powodem nieporozumień między obiema dziewczynami.
Knowania Nakago i podsycana nienawiść Yui nie oszczędzą problemów Miace. Będą chcieli odebrać jej Tamahome, nastawią go nawet przeciw niej, ale Miaka to dziewczyna, która nigdy się poddaje i za wszelką cenę będzie chciała odzyskać najbliższą przyjaciółkę oraz uratować mieszkańców Kounanu, przed Nakago i jego demonicznymi sługusami...
Podsumowując jest to dość ciekawa historia miłosna, przy której można się trochę pośmiać. Nawiązuje do przyjaźni, która zostaje zniszczona, a raczej poddana ciężkiej próbie. Co do kreski, może nie jest najlepsza, ale moim zdaniem przyjazna dla oka. Nie będziemy aż tak w to wnikać, w końcu każdy ma inne upodobania. Muzyka jest dosyć przyjemna, ale nie wpada jakoś głęboko w pamięć. Serial polecam szczególnie osobom lubiącym romantyczne historie, przy których można się uśmiechnąć.
| Funkcja | Imię i nazwisko |
| Reżyseria | Hajime Kamegaki |
| Struktura serii | Yoshio Urasawa |
| Oryginalna manga | Yuu Watase |
| Projekt postaci | Hideyuki Motohashi |
| Scenografia | Yuji Ikeda, Hitoshi Nagasawa |
| Muzyka | Yusuke Honma |
| Animacja | Yuko Kusumoto, Yoshinori Kanada, Hiroto Tanaka |
| Reżyseria dźwięku | Katsunori Shimizu |
| Kompozycja piosenek | Chiho Kiyooka |
| Śpiew | Yukari Konno, Akemi Satou |
| W rolach głównych | |
| Imię i nazwisko | Postać |
| Kae Araki | Miaka |
| Yumi Touma | Yui |
| Hikaru Midorikawa | Tamahome |
| Tomokazu Seki | Chichiri |
| Takehito Koyasu | Hotohori |
| Nobutoshi Hayashi | Tasuki |
| Kouji Ishii | Mitsukake |
| Tohru Furusawa | Nakago |
| Chika Sakamoto | Nuriko |
| Yūji Ueda | Suboshi, Amiboshi |
| Tomoko Kawakami | Chiriko |
| W pozostałych rolach | |
| Imię i nazwisko | Postać |
| Nobuo Tobita | Tomo |
| Ken Narita | Tetsuya |
| Shinichirō Miki | Keisuke |
| Hisako Kyouda | Taichi-kun |
| Midori Nakazawa | Miboshi |
| Mika Doi | Subaru |
| Nobuyuki Hiyama | Hikitsu |
| Kouji Ishii | Tokaki (stary) |
| Yumi Touma | Tama |
| Tetsuya Iwanaga | Tomite |
| Atsuko Tanaka | Soi |
| Tomokazu Seki | Kouji |
| Yoshiko Sakakibara | Shouka |
| Ryūzaburo Ōtomo | Ashitare |
| Akemi Okamura | Yuiren |
| Kenichi Ogata | Eiken |
| Jin Yamanoi | Tatara |